Volaj ma Rita

Autor: Martina Stašáková | 26.2.2011 o 13:06 | (upravené 26.2.2011 o 13:45) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  198x

Možno si pamätáš na svoju prvú nespokojnosť. Možno ťa tento zážitok ovplyvnil, a ty si sa preň rozhodol zmeniť svet. A práve nejak takto to bolo i so mnou.  

Prepáč, milý čitateľ, ak som príliš drzá a tykám ti. No, nespomínaš si na časy, keď aj ty, sotva 4 ročné dieťa objavujúc čaro našej materinskej reči, oslovoval všetkých teta či ujo a všetci ľudia ti boli kamarátmi? Spomínaš? Krásne časy, však?

Ja si na ne spomínam veľmi živo. Možno preto, že som primladá na to, aby som zabudla, možno práve preto, že v živote nám utkvejú v pamäti práve oné krásne časy, na ktoré spomíname v časoch menej pekných.O čom boli moje krásne časy? Okrem sklamaní z neistoty príchodu Mikuláša a Ježiška v časoch vianočných, okrem dôležitého zistenia, že moja existencia nezačala príletom oného slávneho operenca pred náš dom, zobudilo sa vo mne niečo. Priečnosť voči svetu.

V mojej malej hlávke sa zrodil plán. Túžba niečo zmeniť. Niečo ovplyvniť sama. No nedošlo to ďalej, ako zmenou poradia poukladaných plyšákov na posteli. Až raz. Začula som ho. To najkrajšie meno, aké som počula - "Rita". Očarilo ma. Nikdy predtým, ani potom som nepočula, žeby sa niekto zaľúbil do mena. No mne sa to stalo.

Vtedy sa zrodila nová dievčinka. Rita. Snívajúca malá princezná, ktorá pomaly zabúdala na svoje pôvodné meno a s veľkou radosťou sa všetkým štebotala: "Volajte ma Rita!".

Mám rada sny, aj keď väčšina z nich sa mi nikdy nesplní. Aspoň tento jeden. Ten, ktorý mi úrady ani matriky, splnila mi "facka" na líce (alebo to bolo pohladenie?) od biskupa na birmovke. Odvtedy sa znovu predstavujem svojím pôvodným menom. To moje vysnívané je pre mňa ešte príliž krehké, aby som ho poškvrnila bežným používaním.

Ešte stále spomínaš, drahý čitateľ, aké to bolo s tebou? Aký sen malo to malé dieťa v tebe, ako chcelo zmeniť svet? A že sa ti to nepodarilo?

Ktovie, možno je to tak správne. Možno keby sa ten sen splnil, stratil by na sile. A ty by si mal o dôvod menej spomínať na tie krásne časy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?