Ako sa túžba cestovať časom mojou realitou stala

Autor: Martina Stašáková | 22.6.2011 o 15:06 | (upravené 25.7.2011 o 12:52) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  131x

Ako každý žijúci tvorček na tejto zemi mám občas obdobie - niekedy to trvá aj pár dní, niekedy je to do hodiny fuč - že by som rada nechala otvorené okno aby ku mne priletela víla kmotrička, podala mi to zázračné ukazovátko s hviezdičkou na konci a povedala - tak teraz švihni a môžeš si priať čo len chceš.

A ja by som švihla (po dôkladnom zvážení či nie najskôr jej zo tri po zadku, že kde sa tárala tak dlho) a priala by som si byť o pár hodín/dní/rokov späť v čase. Na čo by mi to vlastne bolo dobré?

Možno pár vecí poopravovať, možno niekoho lepšie spoznať. Alebo neprežiť, nebyť na nejakom mieste. Veď ma chápete. Teda dúfam, že áno.

A tak snívajúc o takej čarovnej paličke, hodinkách alebo stacionárnom bicykly, ktorý by toto dokázal, neviem či preto, že svet je taký malý, alebo preto, že o tom snívam od mala a posledný rok som poslúchala a pre finančnú a inú krízu Ježiško bol skormný a chcel mi to nejak vynahradiť. No tak či onak v sobotu ráno otvorím okno, že reku pri upratovaní prísun čerstvého vzduchu nezaškodí, objavila sa taká malá postavička na okne a podáva mi malú petrolejku.

Aj keď nie som zvyknutá na časté návštevy fantazijných postavičiek a kamarátov Walta Disneyho, predsa akosi ma to neprekvapilo. Petrolejku som prijala, s ňou fľašku petroleja a návod na použitie. A v tom "puk" a človiečik zmizol. Dodnes ani neviem, čo to bol chlapček alebo dievčatko. No ale to ma vtedy ani veľmi nezaujímalo.

Prezerala som si lampku, návod, naliala som petroleja a zapálila svetielko. Vtom som dostala nejakú silnú ranu do hlavy a zobudila som sa v malej posteli, v ktorej predtým spávalo (postupne) niekoľko mojich súrodencov (konkrétne 3 kusy). Bola noc. Mala som asi 5 rokov a oviazanú ruku. Našla som sa v období prípravy do škôlky s roztrhnutou šľachou na prostredníku ľavej ruky.

No, hovorím si, nič moc. V takom mladom veku svoju budúcnosť veľmi neovplyvním. Tak som nejaký zázrakom poskladala dve stoličky na seba aby som dočiahla na zápalky v sekretári a zapálila som lampu znovu. Znovu rana do hlavy a hop a mala som 15 rokov. Práve som vypĺňala prihlášku na strednú školu.

Rozhodnúť sa medzi Obchodnou akadémiou a Gymnáziom bola pre mňa hračka - na obchodnú brali bez prijímačiek. Nejak som (2x v živote) pozabudla na to, že som chcela ísť študovať na zdravotnú za kardiologičku. Spomenula som si na to až keď mi prišiel papier, že ma vzali na obidve školy. No čo už.

Vzala som lampu a zapálila znovu. Ako zvyčajne - rana a buch - 19 a prihláška na VŠ. Jednoznačnosť môjho rozhodnutia ma až zaráža - všade je to ďaleko. A do Ružomberka na Katolícku univerzitu nepôjdem. Tam bola sestra. Tak teda šup na internet vyplniť prihlášku do Žiliny. Znovu som nič nezmenila.

Tak som teda zapálila petrolejku opäť. Petrolej som už skoro celý spotrebovala. Našla som sa pred notebookom so šálkou čaju v ruke ako píšem tento blog. O tom, ako som chcela zmeniť svoj život.

No človek má mnoho možností, ako ho zmeniť. Ja som sa dokonca mohla vrátiť v čase. A aj tak som nič nezmenila.

Sťažujeme sa, ako nám je zle. Prečo sme to či ono nespravili inak. No keby sme sa vrátili v čase (s tým, že pri vrátení neexistuje podmienka "s mojimi terajšími skúsenosťami" - viem to osobne) čo by sme na svojom živote zmenili?

Možno je lepšie, keď aj sme spravili chybu, poučiť sa z nej teraz. A nečakať na panáčika na okne s petrolejkou a návodom v ruke. Ktovie, či by sme niečo zmenili. A ktovie, či by sme sa toho panáčika vôbec dočkali...

PS: Príchod toho človiečika s lampou nie je podmienené počtom vetraní. Tak občas môžete to okno aj zatvoriť - v zime a tak :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?