Farma...alebo ako je ľahko niekomu sa smiať z obyčajného človeka

Autor: Martina Stašáková | 26.7.2011 o 15:02 | (upravené 26.7.2011 o 15:25) Karma článku: 10,95 | Prečítané:  2136x

Mám rada príbehy so šťastným koncom, hlavne ak sa šťastne skončí skutočnosť, nie rozprávka. No príbeh, ktorý vám chcem povedať ešte nemá koniec. A ktovie, aký koniec vlastne bude mať...

Ešte za komunistických čias sa každé povolanie hodnotilo ako veľmi dobré a prospešné pre rast a bohatstvo národa. Dalo by sa tak povedať. A v tomto komunistickom čase aj obyčajný družstevník - ak chcete moderne povedané - ošetrovateľ hovädzieho dobytka - mal možnosť dokonca dostať vyznamenania, prémie a bola mu venovaná aj správa v televízií.

Jeden takýto ošetrovateľ pracuje v jednom nemenovanom roľníckom družstve skoro od školy. Pracuje tam on a pracovala tam aj jeho manželka, ktorá je momentálne na invalidnom dôchodku pre astmu.

No a tento ošetrovateľ sa mal aj, dajme tomu, dobre. Aj keď niekedy niečo pochybovalo a nemohli si dovoliť hneď všetko kúpiť a mať, niektoré veci nemohli mať vôbec, stačilo im to. S manželkou sa mali dobre, mali kde bývať a časom sa im narodili 4 krásne deti.

Aj keď manželka ochorela a deti museli do školy, čo znamenalo veľa výdavkov, nežili najchudobnejšie. Skromne ale s láskou.

Poviete si - no aký krásny život. Veru bol by. No časy sa menia. A zmenilo sa toho aj na tom roľníckom družstve. Prišli nové vedenia, zadĺženia, ďalšie nové vedenia a takto to išlo dookola.

Kam to všetko dospelo? Jeden syn síce býva inde, jeden syn zarába a jedna dcéra tak isto. No oni majú vlastné životy. Čo - to pomôžu, keď môžu. No predsa len, ešte stále musí tento ošetrovateľ živiť jednu dcéru.

A tak dnes má 200€ dlžobu u susedov, ktorí sa "zmilovali" a pomohli aspoň na chleba a nejaké tie potraviny. No a od mája (áno dobre čítate mája - to je cca 3 mesiace) nemá výplatu. Prosto poľnohospodári peniaze nemajú.

Keď si to tak vezmem, chlieb je podstatne drahší ako kedysi, podobne mlieko, rožky, maslo a ostatné potraviny. No nejak mi uniká kam tie peniaze miznú - poľnohospodárstvo peniaze nemá a ceny sa aj napriek tomu zvyšujú každú chvíľku (a aj keď sa budem oháňať číslami inflácie a "krízy" nejak sa mi to zdá moc).

Nechcem na nikoho žalovať ani obviňovať - nech si každý pozrie do svojho svedomia sám (ak ho za tou horou tuku, klamstva a falošnosti nájde). Chcem sa len opýtať - prečo človek, ktorý pracuje manuálne 7 dní v týždni nedostane niekoľko mesiacov ani tých mizerných 400€, ktoré sú jeho čistým príjmom a prečo človek, ktorý sedí celé dni na zadku, pár krát ťukne do počítača má každý mesiac mzdu a prémie, ktoré sa ani nechcem snažiť tipnúť, v akej výške.

Mám sen - aby si aspoň na jeden deň vymenili úradníci prácu s manuláne pracujúcimi. Aby zakúsili život obyčajného človeka. Pretože potom by nemuseli "ľudia z mesta" vymýšľať hlúpe reality šou typu Farmár hľadá ženu a Farma. Nesmiali by sa na obyčajnosti, ale by si ju vážili.

Keby tak prišla víla s čarovou paličkou aby mi splnila jeden sen...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?