Farma...alebo ako je ľahko niekomu sa smiať z obyčajného človeka

Autor: Martina Stašáková | 26.7.2011 o 15:02 | (upravené 26.7.2011 o 15:25) Karma článku: 10,95 | Prečítané:  2134x

Mám rada príbehy so šťastným koncom, hlavne ak sa šťastne skončí skutočnosť, nie rozprávka. No príbeh, ktorý vám chcem povedať ešte nemá koniec. A ktovie, aký koniec vlastne bude mať...

Ešte za komunistických čias sa každé povolanie hodnotilo ako veľmi dobré a prospešné pre rast a bohatstvo národa. Dalo by sa tak povedať. A v tomto komunistickom čase aj obyčajný družstevník - ak chcete moderne povedané - ošetrovateľ hovädzieho dobytka - mal možnosť dokonca dostať vyznamenania, prémie a bola mu venovaná aj správa v televízií.

Jeden takýto ošetrovateľ pracuje v jednom nemenovanom roľníckom družstve skoro od školy. Pracuje tam on a pracovala tam aj jeho manželka, ktorá je momentálne na invalidnom dôchodku pre astmu.

No a tento ošetrovateľ sa mal aj, dajme tomu, dobre. Aj keď niekedy niečo pochybovalo a nemohli si dovoliť hneď všetko kúpiť a mať, niektoré veci nemohli mať vôbec, stačilo im to. S manželkou sa mali dobre, mali kde bývať a časom sa im narodili 4 krásne deti.

Aj keď manželka ochorela a deti museli do školy, čo znamenalo veľa výdavkov, nežili najchudobnejšie. Skromne ale s láskou.

Poviete si - no aký krásny život. Veru bol by. No časy sa menia. A zmenilo sa toho aj na tom roľníckom družstve. Prišli nové vedenia, zadĺženia, ďalšie nové vedenia a takto to išlo dookola.

Kam to všetko dospelo? Jeden syn síce býva inde, jeden syn zarába a jedna dcéra tak isto. No oni majú vlastné životy. Čo - to pomôžu, keď môžu. No predsa len, ešte stále musí tento ošetrovateľ živiť jednu dcéru.

A tak dnes má 200€ dlžobu u susedov, ktorí sa "zmilovali" a pomohli aspoň na chleba a nejaké tie potraviny. No a od mája (áno dobre čítate mája - to je cca 3 mesiace) nemá výplatu. Prosto poľnohospodári peniaze nemajú.

Keď si to tak vezmem, chlieb je podstatne drahší ako kedysi, podobne mlieko, rožky, maslo a ostatné potraviny. No nejak mi uniká kam tie peniaze miznú - poľnohospodárstvo peniaze nemá a ceny sa aj napriek tomu zvyšujú každú chvíľku (a aj keď sa budem oháňať číslami inflácie a "krízy" nejak sa mi to zdá moc).

Nechcem na nikoho žalovať ani obviňovať - nech si každý pozrie do svojho svedomia sám (ak ho za tou horou tuku, klamstva a falošnosti nájde). Chcem sa len opýtať - prečo človek, ktorý pracuje manuálne 7 dní v týždni nedostane niekoľko mesiacov ani tých mizerných 400€, ktoré sú jeho čistým príjmom a prečo človek, ktorý sedí celé dni na zadku, pár krát ťukne do počítača má každý mesiac mzdu a prémie, ktoré sa ani nechcem snažiť tipnúť, v akej výške.

Mám sen - aby si aspoň na jeden deň vymenili úradníci prácu s manuláne pracujúcimi. Aby zakúsili život obyčajného človeka. Pretože potom by nemuseli "ľudia z mesta" vymýšľať hlúpe reality šou typu Farmár hľadá ženu a Farma. Nesmiali by sa na obyčajnosti, ale by si ju vážili.

Keby tak prišla víla s čarovou paličkou aby mi splnila jeden sen...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Za státisíce dolárov 30 miliárd škody. Ako sa terorizmus vypláca

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?